Założenie własnej działalności gospodarczej kojarzy się z niełatwym zadaniem, które wymaga od przedsiębiorcy dużo wysiłku. Wybór formy działalności oraz formy opodatkowania dla wielu osób, szczególnie tych początkujących, może wydawać się bardziej problematyczne niż w rzeczywistości jest. Co zatem warto wiedzieć o zakładaniu własnej działalności i jak zacząć?
Pierwszy krok
Stworzenie własnego biznesu przede wszystkim powinno rozpocząć się od przemyślenia własnych możliwości. Chodzi tutaj głównie o ocenienie wydatków, jakie wiążą się z założeniem własnej działalności oraz zapoznanie się z tym, co należy zrobić i w jakiej kolejności, aby firma zaczęła istnieć. Największą rolę w zakładaniu firmy ma wybór formy prawnej oraz formy opodatkowania. To one będą mieć największy wpływ na losy działalności i nadchodzące wydatki. W takim razie co wybrać i jak założyć własną działalność, z której prowadzenia przedsiębiorca będzie zadowolony?
Wybór wśród form prawnych działalności
Przede wszystkim przy wyborze formy prawnej działalności trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę na temat wszystkich dostępnych form. Jest ich wiele – od spółek cywilnych i jawnych, po spółki komandytowe i akcyjne. Najczęstszym wyborem młodych przedsiębiorców jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Ta forma prawna to najlepszy wybór w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza prowadzić firmę osobiście. Jest to najtańsza działalność jeśli chodzi o rejestrację jej w urzędzie gminy. Porównując do tego spółkę jawną można zauważyć jedną z większych zalet, jakie posiada – jest to większa liczba wspólników, a co za tym idzie – rozdzielenie decyzji co do pojawiających się problemów pomiędzy kilka osób. Niestety wadą, która może definitywnie skreślić chęć wyboru tej spółki jest konieczność corocznego sporządzania sprawozdania finansowego. Z kolei mówiąc o spółce cywilnej można cieszyć się dużym kapitałem, swobodą w tworzeniu umowy spółki oraz równie niską ceną co przy jednoosobowej firmie. W tym przypadku dużą wadą jest brak możliwości sprzedania własnego udziału.
Formalności w zakładaniu firmy
Pytanie „jak założyć własną działalność” bardzo często pojawia się na różnych forach internetowych. Jakie trzeba złożyć wnioski, co wykonać po wyborze formy opodatkowania? Wiele osób ma z tym problem. Jeśli chodzi o jednoosobową formę prawną działalności do wypełnienia przedsiębiorca ma tylko jeden wniosek – CEIDG. Wniosek ten składa się w formie papierowej lub elektronicznej – oba z nich trzeba przekazać następnie do urzędu miasta lub gminy, gdzie zostaną zarejestrowane. Aby złożyć wniosek CEIDG trzeba być zdecydowanym na jedną z form opodatkowania, dopiero po tym można przystąpić do wypełniania podania. CEIDG składa się z kilku części, między innymi wniosku o stworzenie numerów REGON i NIP. REGON to rejestr, do którego są wpisywane przedsiębiorstwa istniejące na terenie Polski. Jest on głównie wykorzystywany do tworzenia badań statystycznych. Z kolei numer NIP jest używany do kontaktu z Urzędem Skarbowym. NIP nadawany jest bardzo szybko, bo już na następny dzień roboczy po złożeniu wniosku CEIDG. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca ma już numer NIP. W tym przypadku nie dostanie on nowego numeru – wręcz przeciwnie, stary NIP
stanie się numerem NIP jego działalności gospodarczej.
Kolejnymi krokami podczas zakładania własnej działalności gospodarczej są zgłoszenie się do ZUS jako osoby domagającej się ubezpieczenia oraz stworzenie firmowego konta bankowego. Po wypełnieniu druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA można cieszyć się statusem osoby ubezpieczonej. Dobrze jednak pamiętać, że składki ZUS należy opłacać co miesiąc, niezależnie od statusu firmy. Z kolei przy wyborze konta bankowego najlepiej jest zwrócić uwagę na wygodę w obsłudze oraz poziom obsługi klienta panujący w banku. Im sprawniejsza obsługa tym lepszy kontakt z bankiem i brak stresu przy dużych transakcjach.
Podsumowanie
Własna działalność wymaga od przedsiębiorcy dokonania wielu formalności jeszcze zanim firma zacznie istnieć. Nie oznacza to wcale, że formalności te są trudne do zrealizowania. Gdy ma się świadomość tego, co należy zrobić w jakiej kolejności, zadania są łatwe i niewymagające. Właśnie dlatego dobrze jest zapoznać się z wszystkimi czynnościami, które musi wykonać przedsiębiorca przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu.