Przejdź do treści

Zaksięgowani w programie

W czasach, gdy mamy do swojej dyspozycji wszystko co możliwe, wciąż pragniemy czegoś więcej.
Czujemy potrzebę całkowitego panowania nad naszymi decyzjami, kontroli nad wszystkim, co nas dotyczy. Bo komu innemu zaufać bardziej, jak nie sobie? Takim podejściem często cechują się biznesmeni: są samowystarczalni i otwarci. Dotyczy to również nowinek, jakie niesie za sobą księgowość ich firmy.

Rubryczka po rubryczce

Coraz częściej da się słyszeć wzmianki na temat nowości, jaką jest program do księgowania, którym zarządzać możemy osobiście. Oznacza to oczywiście mniejsze wydatki, które dotychczas przeznaczone były na pracę wykwalifikowanego księgowego, a także większą kontrolę nad przychodami i rozchodami firmy. Jest to wspaniała opcja dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozkręcają swoją firmę.

Możemy zainwestować pewną kwotę pieniężną w program księgowy dla małej firmy, by na dłuższą metę nieco zaoszczędzić. Program księgowy, dostępny dla biznesmenów został tak skonstruowany, aby ułatwić im pracę nad finansami do maksimum. Za pośrednictwem programu jesteśmy w stanie Prowadzić wszelkiego rodzaju ewidencje: np. przychodów, zaliczek czy wyposażenia.Program jest niezwykle intuicyjny: wystarczy wprowadzić dane do odpowiedniej rubryki, aby automatycznie dokonał on wszystkich wymaganych obliczeń. Na ich podstawie jesteśmy w stanie skompletować dokumentację dla urzędu skarbowego, oraz ZUS-u.

Programy tego typu mają również tę zaletę, że nie wymagają archiwizacji dokumentów w postaci druku: potrzebne zaświadczenia i deklaracje, wypełnione automatycznie przez program możemy na bieżąco drukować lub przesyłać drogą elektroniczną bezpośrednio do odbiorcy. Program nie ogranicza nas do zarządzania jedynie jedną firmą- jeżeli posiadamy dwa (lub więcej) przedsiębiorstwa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich rozliczenia również zawrzeć w programie.

Zawsze i wszędzie?

Podobną pracę wykonują dla nas programy księgowe online. Wymagają one uruchomienia programu w przeglądarce internetowej oraz wykupienia abonamentu. Programy te umożliwiają dostęp do swoich danych każdego dnia, przez całą dobę. Ich funkcje zbliżone są do tych, jakie oferuje program księgowy zakupiony przez nas na własność. Z tą jednak różnicą, że program online jest dla nas dostępny na każdym komputerze z dostępem do internetu. W przypadku programu, który zainstalowany został na stałe na dysku twardym, nie mamy takiej możliwości. Internetowy program nie jest w żaden sposób ograniczony. Jest to program do prowadzenia pełnej księgowości, do której, jeżeli chcemy mogą mieć wgląd również księgowi współtworzący program.

Program internetowy wychodzi nam naprzeciw z jeszcze jedną cechą: dokonuje automatycznej aktualizacji przepisów prawnych, oraz uwzględnia je w swoich raportach. W przypadku programów „na stałe”, użytkownik musi sam co jakiś czas uaktualniać bazę danych swojego programu. Oczywiście program ten posiada również słabe strony związane z jego użytkowaniem.

Eksploatacja przez internet dla może być jednocześnie zaletą: szybka, wygodna, opierająca się na takich samych zasadach co system stacjonarny, a jednak dostępna w każdym miejscu, ale i wadą. Wszystkie ww. cechy stają się bezwartościowe, jeśli okaże się, że akurat zostaniemy pozbawieni dostępu do łącza internetowego. Nie jest to pozytywna wizja dla człowieka interesu.

Prowadzenie rozliczeń własnej firmy samodzielnie nie wymaga dokształcania w tej dziedzinie. Rzeczą obowiązkową jest jednak duża świadomość dotycząca wciąż zmieniającego się prawa finansowego. Częste aktualizacje naszych programów i w tym przypadku mogą nieść pomoc. Przemyślmy zatem współpracę z nimi.

Dodaj komentarz