Przejdź do treści

Własna firma – czy to takie proste?

pomysł na startup

Samorealizacja i rozwój osobisty – to hasła, które dziś najczęściej słychać na warsztatach czy konferencjach. Mówi się, że praca na etacie nie dostarczy takiej satysfakcji jak własna firma, która wiąże się z wyższymi dochodami, z nienormowanym czasem pracy oraz ze spełnieniem się w dziedzinie, które lubimy.

Czy jednak prowadzenie własnej firmy jest takie proste? Aby pojawiły się oczekiwane korzyści, trzeba najpierw wiele zainwestować. Młody przedsiębiorca powinien być zdyscyplinowany, pewny siebie, sumienny i chętny do działania – tylko w ten sposób będzie mógł odnieść sukces. O czym warto pamiętać na samym początku drogi?

Koszt założenia i prowadzenia firmy

Koszt rejestracji firmy zależy od wybranej formy prawnej. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne, zaś rejestracja spółki handlowej to koszt kilkuset złotych. Płacimy za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Konieczne jest też opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Założenie spółki wymaga też wniesienia własnego kapitału początkowego – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, najniższa wartość kapitału wynosi 5000 złotych. To jednak dopiero początek. W budżecie musimy uwzględnić też wydatki, które będziemy ponosić podczas działalności – opłaty administracyjno-skarbowe oraz bieżące koszty – za wynajem biura, zakup urządzeń, zatrudnienie księgowości.

Nienormowany czas pracy

Nie spodziewaj się, że będziesz pracował tylko cztery godziny a nie – jak na etacie – osiem. Prędko okaże się, że długi odpoczynek to jedynie sfera marzeń. Młody przedsiębiorca ma nienormowany czas pracy – ale rozkręcanie biznesu wymaga poświęcania mu dziesięciu czy nawet dwunastu godzin dziennie. Zyski nie pojawią się od razu, a za nadgodziny nikt nie płaci.

Plusem może być jednak to, że codziennie będą czekać Cię inne zadania – każdy dzień możesz rozplanować w różny sposób, dlatego prędko nie popadniesz w rutynę. Poczucie niezależności będzie motywowało Cię do dalszej intensywnej pracy. Prędko zobaczysz, czy Twój wysiłek się opłacił – rezultaty z pewnością przełożą się na wyższe dochody! To, ile zarobisz, zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego zaangażowania! W dodatku analizując rynek, będziesz mógł prędko dostosować się do pojawiających się na nim zmian, oferować nowe usługi czy prezentować jeszcze lepsze produkty.

Trudna konkurencja

Najlepiej jest założyć własny biznes w dziedzinie, którą się pasjonujesz. W ten sposób już przez całe życie będziesz mógł robić to, co lubisz. Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś niszowej branży – to już połowa sukcesu! Nie będziesz musiał zmagać się z bardziej doświadczoną konkurencją. Co jednak, gdy nie masz innowacyjnego pomysłu na biznes, chcesz zająć się na przykład serwisem komputerów, a takich firm jest już całe mnóstwo? Dużo energii i pieniędzy będzie kosztowało Cię pokonanie konkurencji – to wymaga przede wszystkim naprawdę dobrej reklamy. Konieczne może okazać się zatrudnienie specjalisty do spraw marketingu, który wdroży odpowiednie strategie reklamowe.

Wybór współpracowników

Jesteś szefem – sam wybierasz tych, którzy razem z Tobą będą pracować na sukces firmy. Możesz dobrać osoby, które cenisz, ludzi, którzy odpowiadają Ci charakterem. Wybierz kogoś, kto jest sumienny oraz zdyscyplinowany. Taka osoba zawsze będzie starała się wykonać swoje zadanie jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że zaangażowanie należy odpowiednio wynagradzać. Oprócz stałej pensji, warto też co jakiś czas motywować pracowników premią uznaniową. W ten sposób poczują się docenieni. Będzie zależało im na tym, aby kolejne obowiązki wykonywać równie dobrze. Dzięki temu zbudujemy też lojalność zespołu.

Podsumowanie

Gdy mamy pomysł na biznes, dysponujemy kapitałem początkowym, a do tego odpowiednio dobierzemy sobie zespół współpracowników – z pewnością możemy odnieść sukces! Założenie własnej firmy to doskonała idea, z której mogą skorzystać osoby sumienne, pewne siebie i zdyscyplinowane.

Dodaj komentarz