Przejdź do treści

Szkoła budżetu i rozliczenia

Księgowi – jedni ich kochają, inni nie darzą życzliwością, jednak jedno jest pewne: bez nich biznesowy świat nie miałby racji bytu. To właśnie księgowi czuwają nad dobrym zdrowiem naszej firmy i przy okazji też i naszym. Na usługach księgowego nie warto oszczędzać: doświadczony pracownik jest filarem finansów firmy, a jak wiadomo jeden błąd może zburzyć porządek i harmonię przedsiębiorstwa.

Władca księgi finansowej

Praca księgowego wiąże się przede wszystkim z odpowiedzialnością, dokładnością i sumiennym podejściem do swoich zadań. Dla osoby spełniającej te kryteria, stanowisko księgowego może wydawać się spełnieniem marzeń. Jednak sama organizacja to nie wszystko. Ważna jest również umiejętność logicznego myślenia. Księgowość to przede wszystkim odpowiednie grupowanie zdarzeń gospodarczych, zachodzących w danym przedsiębiorstwie, jednak wskazane jest, aby pracownik posiadał również zdolności sprawozdawcze, pozwalające określić status finansowy firmy, pożądana jest również sprawna kalkulacja, ułatwiająca dokonywanie obliczeń wysokich liczb.

Do zadań księgowego należy przede wszystkim prowadzenie ksiąg firmy, dokonywanie rozliczeń, a także wstępne przewidywanie przychodów i rozchodów. Czasami, otrzymuje on również polecenie utworzenia sprawozdania finansowego lub obsługi działu kadr i płac.

W księgowości sprawdzą się przede wszystkim osoby posiadające zamiłowanie matematyczne oraz żyłkę do prawa biznesowego.Jednostki, którym podstawy przedsiębiorczości nie są obce, świetnie sprawdzą się w roli prawej ręki właściciela firmy na każdym poziomie. Pracę w księgowości można podjąć samodzielnie, otwierając prywatne biuro rachunkowe (lub zatrudniając się w jednym z nich), albo rozpocząć pracę etatową w stabilnej, prężnie rozwijającej się firmie. Jednakże zanim nasza kariera na dobre rozwinie skrzydła, należy zdobyć kwalifikacje zawodowe oraz certyfikat i zaświadczenie uprawniające do wykonywania zawodu.

Księgowy i insygnia rachunkowe

Dzięki szybkiemu rozwojowi przedsiębiorstw w kraju zawód ten stał się niezwykle powszechny i popularny, a zapotrzebowanie na usługi biur rachunkowych wzrosło. Na szczęście naszą wiedzę na temat księgowości zgłębić możemy w wielu miejscach. Jednym z nich są oczywiście internetowe kursy dla księgowych. Są one bardzo rozpowszechnione wśród kandydatów na to stanowisko, jednak ich wyniki nie są zbyt wiarygodne, a pracodawcy raczej niechętnie decydują się na zatrudnienie osoby argumentującej swoje umiejętności certyfikatem wysłanym pocztą. O wiele lepiej widziane są natomiast kursy.

Kurs księgowości obejmuje z reguły jedynie podstawy rachunkowości i jest bardziej wprowadzeniem lub utrwaleniem panujących w tym zawodzie zasad. Tematyka kursów obejmuje przede wszystkim ogólne zasady księgowości oraz prawa pracy, a także podstawowe elementy, jakimi rządzi się gospodarka finansowa firmy. Kursy tego typu przewidują ok. 80 godzin zajęć oraz dodatkowe dwie godziny przeznaczone na egzamin kwalifikacyjny.

Ta ilość godzin w pełni pozwala na to, aby przeprowadzono rzetelny kurs księgowości cena pakietu zajęć natomiast rozpoczyna się od 1300 zł. Najchętniej wybierana opcja wśród przyszłych księgowych to opcja zapewniająca dłuższe szkolenia księgowość i podstawowe elementy rachunkowości są wpajane w umysły studentów przez 120 godzin, z czego ok. 80% przeznaczonych jest na zajęcia praktyczne. Niezwykle ważne jest, aby księgowość od podstaw była poznawana na każdym etapie szkoleń ponieważ najczęściej podejmują się ich osoby, które dotychczas nie miały styczności z tego typu tematyką. Centra szkoleniowe zapewniają wszelkie wymagane materiały i sprzęty, a kadra zajmująca się instruktażem posiada często duże doświadczenie. Ceny szkoleń wydłużonych czasowo rozpoczynają się już od 1900 zł.

Podsumowanie

Po zakończeniu szkoleń i otrzymaniu pozytywnej oceny egzaminacyjnej, w ręce słuchacza przechodzi oficjalny certyfikat i zaświadczenie uprawniające do pracy w zawodzie. Wykwalifikowany księgowy posiada umiejętności z zakresu rachunkowości, ewidencjonowania czy podatków, może więc postarać się o pracę w biurze rachunkowym czy stanowisko fakturzysty.

Dodaj komentarz