Wysokie zarobki to kusząca perspektywa, która sprawia, że coraz więcej osób rozważa, zamiast pracy na etacie, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Czy samozatrudnienie faktycznie niesie ze sobą więcej korzyści niż ośmiogodzinna praca na etacie? Co zyskujesz, a co tracisz, decydując się na własną działalność gospodarczą?
Zyskujesz swobodę działania
Każdy przedsiębiorca samodzielnie wyznacza cele w krótko – i długoterminowej strategii firmy, podejmuje też decyzje, które mogą mieć różne skutki. Należy więc posiadać odpowiednią wiedzę, aby firma rozwijała się zamiast stać w miejscu. Osoba, która decyduje się na własną działalność gospodarczą, powinna być sumienna, zdyscyplinowana i rzetelnie podchodząca do swoich obowiązków. Brak normowanego czasu pracy wcale nie oznacza przecież, że przedsiębiorca większość swojego dnia przeznacza na odpoczynek. Wręcz przeciwnie. Swoboda działania wiąże się często z koniecznością zostawania po godzinach, aby dopilnować wszystkich ważnych kwestii. Jednak im więcej wysiłku włożysz we własną działalność gospodarczą, tym szybciej czekają Cię wysokie zyski.
Zyskujesz satysfakcję z pracy
Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, trzeba najpierw wpaść na ciekawy pomysł na biznes. Obecnie w każdej branży działa już wiele renomowanych firm, które przez lata pracowały na swoje dobre imię. Przebicie się przez taką konkurencję może być trudne – wystarczy jednak wybrać dziedzinę, którą naprawdę się pasjonujesz, a wówczas praca stanie się dla Ciebie przyjemnością. Połączenie pasji z pracą – to, według wielu, jedyna prawdziwa recepta na sukces. Dzięki temu nigdy nie stracisz motywacji, a każdy dzień pełen obowiązków będzie dla Ciebie naprawdę przyjemny. Satysfakcja z pracy przekłada się zaś na ogólną satysfakcję z życia. Chcesz być szczęśliwy? Zdecyduj się na własną działalność gospodarczą i każdego dnia rób to, co lubisz!
Tracisz czas na formalności
Realizacja kwestii formalnych potrafi zabrać sporo czasu. To już nie tylko podpisanie umowy i wykonywanie określonego zadania – jak w pracy na etacie. Wybierając własną działalność, musisz liczyć się z koniecznością zmagania się z szeregiem formalności. To samodzielne opłacanie składek ZUS oraz podatku dochodowego, to też dopilnowanie opłat związanych z codzienną pracą – kosztów czynszu, energii elektrycznej, Internetu. Musisz dokładnie pilnować terminów zapłaty.
Sprawowanie pieczy nad kwestiami finansowymi pochłania mnóstwo czasu i energii, a nie każdy początkujący przedsiębiorca może pozwolić sobie na opłacanie biura księgowego. Prawidłowe opłacanie ZUSu i podatków musi być jednak podstawą działalności, ponieważ w innym wypadku powinieneś liczyć się z kontrolą – nałożenie wysokiej kary finansowej na młodą, dopiero rozwijającą się firmę, może doprowadzić do jej bankructwa. Koniecznie musisz więc wygospodarować czas na zajmowanie się tą stroną działalności firmy.
Tracisz bezpieczeństwo związane z wysokością zarobków
Pracując na etacie, zawsze wiedziałeś, ile zarobisz – pensja określona jest w umowie. Czasami czekały Cię niespodzianki w postaci premii uznaniowej, które miały motywować Cię do dalszej wydajnej pracy. Prowadząc własną działalność, nie możesz liczyć na stałe zarobki każdego miesiąca. Ich wysokość zależy bowiem od wielu czynników – między innymi od tego, jak wiele osób kupi Twój produkt czy Twoją usługę. W dodatku część zysków powinieneś reinwestować, aby Twoja firma nie stała w miejscu a rozwijała się. Dopiero z biegiem czasu dochody staną się wyższe.
Podsumowanie
Własna działalność gospodarcza ma swoje plusy i minusy – wszystko zależy od punktu widzenia. Ryzyko jest zawsze – jednak ono nie powinno nas powstrzymywać przed realizacją marzeń. Jeśli czujemy, że prowadzenie biznesu pozwoli nam na samorealizację – warto spróbować swoich sił.