Przejdź do treści

Komu przyznaje się dotacje na badania?

  • literat 
dotacja na badania

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale także i podjęciem pewnego ryzyka – założenie działalności gospodarczej wymaga od inwestora przeznaczenia pewnego kapitału finansowego na rozwój firmy. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, zakład rozwija się, koszty inwestycji zwracają, a biznes zaczyna przynosić zysk.

Dotacje dla firm

dotacja na badaniaW ten sposób właściciel może (a niekiedy nawet musi) zatrudniać coraz więcej pracowników, którzy kolejno przejmują następne obowiązki – tak właśnie rozwija się każdy biznes. Jeśli firma wykazuje duży potencjał, a jej właściciel chce, żeby nieustannie się ona rozwijała, natomiast brakuje mu nieco środków na przeprowadzenie nowych projektów, może on spróbować pozyskać je z zasobów unijnych. Jednak sam proces uzyskiwania, zgód, pisania projektu oraz wszystkich formalności związanych z nimi jest niezwykle skomplikowany. Dlatego właśnie warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która zawodowo zajmuje się pozyskiwaniem dofinansowania ze środków unijnych. Dotacja na badania i rozwój jest możliwa dla każdego uczciwego przedsiębiorcy, o ile uda mu się stworzyć właściwy projekt i przekonać do niego odpowiednie władze – tu właśnie wkracza firma doradcza, która pomoże ustalić właściwy, dopasowany do charakteru inwestycji biznesplan, a także zajmie się wszelkimi formalnościami, jak pisanie wniosków, sporządzanie planów wykonalności czy koncepcji architektonicznych.

dotacja na badaniaDo danego przedsiębiorcy będzie należało wówczas przedstawienie dobrego pomysłu. W przypadku dofinansowania badań i rozwoju przedsiębiorcą będą naukowcy, czyli będziemy mieli wtedy do czynienia z połączeniem nauki z biznesem. Rzecz jasna, żaden naukowiec nie musi być jednocześnie przedsiębiorcą wysokiego szczebla, natomiast, jeśli zależy mu na komercjalizacji własnych osiągnięć, musi się on wykazać pewnym zmysłem ekonomicznym. Nie powinno być z tym szczególnego problemu, ponieważ badaczom zwykle zależy na upowszechnianiu wiedzy, a także wdrażaniu rozwiązań w życie. W ten sposób funkcjonują, na przykład, uniwersytety – mogą one potrzebować między innymi dotacji na budowę nowych instytutów badawczych, które pomogą naukowcom w ich pracy. Budowa nowego wydziału danego uniwersytetu to wielomilionowa inwestycja, której koszty może pokryć po części dofinansowanie unijne.

Dobra firma doradcza pomoże w stworzeniu koncepcji architektonicznej wraz z projektem budowlanym i projektem funkcjonalno-użytkowym, zajmie się także przeprowadzeniem audytu efektywności energetycznej – dzięki temu uniwersytet może uzyskać bardzo wysoką dotację na rzecz badań i rozwoju.

Dodaj komentarz