Przejdź do treści

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Wiele osób odwleka kontakt z rzeczoznawcą, jednak ostatecznie okazuje się, że jego pomoc jest niezbędna. Ekspert dzięki swojemu doświadczeniu, a także udostępnianym narzędziom, jest w stanie wycenić dowolną nieruchomość, co w konsekwencji daje właścicielom budynku pogląd na to, ile kosztuje dom, mieszkanie, lokal lub działka. Te informacje mogą okazać się pomocne w kilku sprawach, nie tylko związanych ze sprzedażą czy kupnem nieruchomości, ale również w postępowaniach sądowych.

Biegły wykonujący wycenę

biegły rzeczoznawca majątkowyPowodów do sporządzenia operatu szacunkowego (wyceny nieruchomości) jest sporo. Można do nich zaliczyć między innymi wspomnianą chęć zbycia lub nabycia nieruchomości. Wówczas fachowy biegły rzeczoznawca majątkowy przeprowadzi wycenę, która pozwoli ocenić ewentualne straty oraz zyski z wykonania transakcji. Dla osób prywatnych taka wycena jest też konieczna, jeśli próbują zaciągnąć kredyt hipoteczny. Bank, w którym bierze się pożyczkę, może chcieć, by właściciel przedstawił wartość nieruchomości, która stanowiłaby zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się z umowy spłaty kredytu. Z usług rzeczoznawcy korzysta się także wtedy, gdy należy określić odpłatność w użytkowaniu wieczystym lub chcąc ustalić wysokość podatku od nieruchomości. Wycenę przeprowadza się też w momencie, kiedy niezbędne jest ustalenie opłat planistycznych lub jeżeli chce się wynająć budynek, a przy tym też ustalić adekwatną wysokość czynszu. Jednym z najczęstszych powodów, dla których osoby udają się do rzeczoznawców, jest chęć podziału spadku lub ubiegania się o odszkodowanie.

biegły rzeczoznawca majątkowyW takich przypadkach jest niezwykle ważne, by wartość domu, mieszkania, lokalu lub gruntu była zgodna ze stanem rzeczywistym, gdyż jest to przede wszystkim korzystne dla samego właściciela budynku. Wpływ na cenę ma między innymi rodzaj nieruchomości, jej powierzchnia oraz rok budowy. Więcej będą kosztowały budynki wykończone o wysokim standardzie niż zaniedbane, dlatego może zdarzyć się, że wartość podobnych sąsiednich nieruchomości będzie inna. Za przeprowadzenie profesjonalnej wyceny nieruchomości wbrew pozorom nie zapłaci się dużo, w porównaniu do tego, co można dzięki takiej usłudze zyskać. Rzeczoznawcy sami ustalają ceny świadczonych przez siebie usług – nie ma żadnych odgórnych standardów, istnieje wyłącznie cena rynkowa.

Koszta zależą od rodzaju nieruchomości i w przypadku samej działki będzie to około 500-800 złotych, natomiast za wycenę domu jednorodzinnego zapłaci się średnio 600-1200 złotych, wielorodzinnego od 1500 złotych, a za wycenę mieszkania około 350-500 złotych.

Dodaj komentarz