Pomysły na własny biznes powstają w jednej chwili lub kształtują się przez lata. Dla szczęściarzy nie jest trudne dopracowanie swojej inspiracji. Dla pozostałych, ta droga może okazać się nieco dłuższa. Przedsiębiorcy bywają kreatywni, jednak czasami potrzebują kierunkowskazu,a nawet instrukcji dotyczących tego, gdzie zacząć poszukiwania.

Przysiądźmy i pomyślmy

Z pracą bywa różnie: raz jest, raz jej nie ma. Czasami zarabiamy przysłowiowe kokosy, innym razem ledwo dociągamy do kolejnej wypłaty (i nie jest to uwarunkowane naszą złą organizacją finansową). Rynek pracy jest na tyle niestabilny, że dla wielu osób ciężka praca dla kogoś za tzw. „psie pieniądze” jest przynajmniej nieopłacalna (niektórzy mogą również powiedzieć, że uwłaczająca). Oczywiście znaleźć można również jednostki, które nie decydują się porzucić życia korporacyjnego ze względu na ucisk, ale ambicje, jakie przez nich przemawiają: mierzą wysoko i nie kryją się z tym. Pragną piąć się po szczeblach kariery i osiągnąć szczyt swojej biznesowej drabiny, zamiast osiąść na stałe na jednym z poziomów.

Pragną stworzyć coś własnego, sprawdzić się i odnieść sukces. Myślą intensywnie nad swoim pomysłem: na czym będzie polegał, jak zostanie rozreklamowany, na czym będzie się opierać taktyka marketingowa, ilu pracowników będzie zatrudniać na początku itp., jednak zdecydowanie gorzej jest, kiedy w naszej głowie nie zapala się żadna żaróweczka inspiracji. Nadzieje gasną, zanim na dobre rozgorzały. Jednak od samego początku źle spoglądamy na nasz problem.

Myślimy, że nie możemy znaleźć odpowiedniej profesji, ponieważ to z nami coś jest nie tak, ale prawda jest nieco inna: istnieje wiele pomysłów na własny biznes ale jaki będzie odpowiedni dla nas? W którym się sprawdzimy, a który skaże na klęskę? To właśnie zaprząta nam głowy i powstrzymuje przed dopuszczeniem do swojej świadomości idealnego schematu na opłacalny własny biznes.

Garść pomysłów

wydatki na pracowników i jakośćPierwszym krokiem naprzód jest wyłamanie się z kajdan uprzedzeń i własnych ograniczeń. Najważniejsze jest odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, co lubimy, co umiemy robić lepiej niż inni, co sprawia nam przyjemność, a następnie zacząć to robić zarabiając na pasji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że osoby czytające ten wpis odwiedziły nas z myślą: „szukam pomysłu na biznes, może tu się uda”, i rzeczywiście mamy nadzieję, że tak właśnie będzie. Wspomnieliśmy, że można zarabiać na pasji (tego pragnąłby każdy), ale nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z tego w czym są dobrzy.

Wystarczy spojrzeć na to, co robimy najczęściej i z upodobaniem oraz jaki tryb pracy odpowiada nam najbardziej. Jeśli z lubością zaczytujemy się w różnego rodzaju utwory literackie, a poprawność językowa i wyobraźnia podpowiada nam, że sprawdzilibyśmy się jako autor niejednego tekstu, spróbujmy swoich sił jako copywriter lub bloger. Jeżeli wena twórcza przejawia się w inny sposób, a dodatkowo wspierana jest nutą matematycznej zaciętości wznieśmy się na szczyty jako programista, grafik lub architekt.

W dzisiejszych czasach Internet rządzi światem i ma największy dostęp do mas. Warto z tego skorzystać. Propozycje biznesu, jakie na nas czekają w sieci to między innymi vloger, korepetytor lub szkoleniowiec online, czy sprzedawca w sklepie internetowym (tu warto wykorzystać swój talent twórczy np. tworzenie unikalnej biżuterii, ubrań, zabawek czy ozdób). Jeżeli nie przemawia do nas żaden z wyżej wymienionych sposobów na pomnażanie rodzinnego budżetu, możemy zaproponować firmę bardziej „otwartą” na ludzi niż przedsięwzięcia internetowe.

W tym przypadku łatwiej nam będzie, jeśli oprócz doświadczenia i umiejętności z danej dziedziny będziemy również komunikatywni i pewni siebie. Musimy odpowiednio reprezentować naszą firmę, a więc dbajmy o wygląd i prezencję. Dbać o to musi zarówno przedstawiciel firmy sprzątającej (zajęcie cieszące się coraz większym zainteresowaniem), objazdowego food trucka rozpieszczający podniebienia klientów czy też wizażystka dojeżdżająca do domu klienta.

Podsumowanie

Niezaprzeczalnie możemy uznać, że aktualny biznes na czasie opiera się organizacji ślubów. Niejedna para młoda oddałaby wiele, żeby chociaż odrobinę mniej mieć na głowie przed tym wielkim dniem. Przemawiają przez nich stres i emocje, dlaczego więc w podjęciu ostatecznych decyzji nie mieliby skorzystać z pomocy: lubisz wesela, masz kontakty i niestraszna Ci skrupulatna organizacja? To wymarzona praca dla Ciebie. Której z nich powiesz „tak”?J

Dodaj komentarz

Close Menu