Przejdź do treści

Jak założyć firmę – kwestie prawne i formalne

pieniądze na startup

Myślisz o założeniu własnej firmy? To doskonały pomysł! Nim jednak przejdziesz do jego realizowania dowiedz się jakich formalności musisz w tym temacie dopełnić i z jakimi utrudnieniami musisz się liczyć. Dzięki temu cały proces przebiegnie łatwiej, będzie kosztował Cię mnie nerwów oraz zajmie zdecydowanie mniej czasu.

Z tego wpisu dowiesz się jak założyć własną firmę. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Wybór formy prawnej prowadzonej działalności

Jeśli nosisz się z zamiarem założenia własnej działalności to musisz wybrać formę jej prowadzenia, a tych w Polsce do wyboru masz całkiem sporo. Dla wielu osób, które zastanawiają się jak założyć firmę na początek najwygodniejszą formą będzie – jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna, ponadto do wyboru mamy jeszcze spółki osobowe oraz kapitałowe. Dlaczego jednak te dwie wskazane powyżej formy prowadzenia działalności są tak dobre dla początkujących przedsiębiorców?

Wynika to z tego, że zarówno przy ich zakładaniu, jak i prowadzeniu – liczba formalności jest ograniczana do możliwego minimum, nie generują one także wysokich kosztów prowadzenia działalności, co również nie pozostaje bez znaczenia dla świeżych przedsiębiorców. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwiema formami polega na tym, że jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest przez – tylko i wyłącznie jedną osobę, spółka cywilna natomiast musi być zarządzana minimum przez dwóch wspólników.

Zasady funkcjonowania tych form prowadzenia działalności określają przepisy ujęte w Ustawie Prawo Przedsiębiorców oraz w Kodeksie Cywilnym, jeśli chodzi natomiast o spółki osobowe i kapitałowe to działają one w oparciu o Kodeks Spółek Handlowych, a co za tym idzie zarówno ich założenie, jak i funkcjonowanie sprawia nieco więcej problemów i wymaga załatwienie większej liczby kwestii prawnych, dlatego nie zaleca się wybierania tych form prawnych początkującym przedsiębiorcom. Z racji bardziej skomplikowanej formy oraz większej ilości formalności generują one także wyższe koszty.

Zakładanie firmy – jakich formalności musisz dopełnić

Na chwilę obecną odpowiedź na pytanie jak założyć firmę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest stosunkowo łatwa. W większości wypadków wystarczy wypełnienie jednego wniosku. Na nim zawarte zostają informacje odnośnie danych przedsiębiorcy, danych firmy, wybranej formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Ponadto wniosek umożliwia, oprócz podstawowych danych także jednoczesne wnioskowanie o REGON, zgłoszenie identyfikacyjne, zgłoszenie płatnika składek ZUS.

Formularz CEIDG-1, bo tak nazywa się omawiany tu wniosek, w przypadku spółki cywilnej musi złożyć każdy z wspólników o czym należy pamiętać. Formularz można dostarczyć drogą internetową lub też osobiście złożyć w urzędzie, wybór formy zależy od osoby dokonującej zgłoszenia. Zarejestrowanie formularzu równoznaczne jest z zarejestrowaniem działalności, należy jednak pamiętać, że po dokonaniu tego konieczne jest udanie się do Urzędu Skarbowego w celu rejestracji jako podatnik VAT. Konieczne jest tu wypełnienie wniosku VAT-R. Jeśli przy zakładaniu firmy zdecydowaliśmy się na spółkę cywilną to dodatkowo trzeba jeszcze wypełnić wniosek PCC-3.

Podsumowanie

Kiedy nieco bardziej zorientujemy się w temacie jak założyć firmę nie wydaje się być to już takie trudne. I w rzeczywistości nie jest, bowiem obecnie ilość formalności, jakich musimy dopełnić, została naprawdę mocno ograniczona, co sprzyja nowym przedsiębiorcom i zachęca do zakładania własnej działalności.

Dodaj komentarz