Obecnie, odnośnie procesu zakładania własnej działalności, wprowadzono już wiele udogodnień, nadal jednak całość może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza, jeśli nie wiesz jak przebiega cały proces i z czym w jego trakcie musisz się liczyć. Dlatego warto się zorientować jak wygląda zakładanie firmy.
Z tego wpisu dowiesz się jak w praktyce przebiega zakładanie własnej działalności.
Zakładanie działalności – podstawowe kwestie
Dużym udogodnieniem dla osób zakładających własna firmę jest fakt, że obecnie wielu formalności można dokonać za pośrednictwem internetu. Poprzez odpowiednią stronę można wypełnić formularz CEIDG, za pośrednictwem którego można dokonać wpisu do ewidencji, wnioskować o nadanie REGON, NIP oraz zdecydować o wyborze formy opodatkowania, a także dokonać zgłoszenia do ZUS. Warto także zapamiętać, że ten sam formularz służy w późniejszym okresie prowadzenia działalności do zgłaszania zmian w zakresie podanych informacji.
Oprócz podstawowych danych odnośnie właściciela firmy i przedsiębiorstwa we wniosku konieczne jest także podanie rodzaju wykonywanej czynności. W tym celu należy skorzystać z Polskiej Klasyfikacji Działalności, w ramach której umieszczony został spis czynności jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. We wniosku podaje się tylko ich numery – nie ma limitu odnośnie wykonywanych przez firmę czynności. Dzięki stosunkowo uproszczonej formie zgłoszenia, założenie działalności gospodarczej staje się zdecydowanie prostsze niż jeszcze kilka lat temu, niemniej opisane powyżej czynności nie są wszystkimi jakich będziemy musieli dopełnić.
Firmowa księgowość- kto zajmie się finansami firmy?
Dlaczego o firmowej księgowości mówimy już na etapie zakładania działalności gospodarczej? Otóż w formularzu CEIDG jest też miejsce przeznaczone na podanie informacji odnośnie tego kto będzie zajmował się prowadzeniem firmowych finansów. Można tu zaznaczyć zarówno opcję – samodzielnego prowadzenia księgowości, jak i podać nazwę zewnętrznego biura rachunkowego.
W dzisiejszych realiach częściej decydujemy się na te drugą opcję, jednak początkujący przedsiębiorca na etapie dokonywania zgłoszenia nie wie jeszcze z kim będzie współpracował. Co w takiej sytuacji? Wówczas najbezpieczniej będzie zaznaczyć, że księgowość prowadzimy we własnym zakresie, natomiast po nawiązaniu współpracy z odpowiednim biurem rachunkowym, dane te aktualizujemy, nie ma z tym żadnego problemu, dlatego nie musimy się obawiać o takie rozwiązanie. Pamiętajmy jedynie o tym, by tym tematem zająć się w miarę szybko, bowiem przy braku odpowiedniej wiedzy na temat finansów samodzielne ich prowadzenie może przysporzyć wielu nieprzyjemności.
Zakładanie działalności gospodarczej – o czym jeszcze warto pamiętać?
Same kwestie formalne jak widać, jeśli chodzi o założenie działalności gospodarczej nie są takie skomplikowane, niemniej jest jeszcze kilka rzeczy o których musimy czy może raczej powinniśmy pamiętać. Pierwsza sprawa to konto bankowe, konieczne do prowadzenia firmy. Jeśli chodzi o wybór banku to mamy pełną dowolność, niemniej dane musimy podać w formularzu, dlatego należy o założenie go zadbać odpowiednio wcześnie. Warto także zadbać o wyrobienie firmowej pieczątki, choć nie jest to prawnie wymagane to jednak jej posiadanie w wielu wypadkach okazuje się pomocne.
Podsumowanie
Proces założenia działalności gospodarczej nie jest szczególnie skomplikowany, co widać na przykładzie powyższych akapitów, jednocześnie jego przebieg jest w zasadzie zawsze taki sam, a co za tym idzie – łatwo się do tego przygotować i rozplanować wszystko tak, by zakładanie działalności przebiegało bezproblemowo.