Przejdź do treści

3 uczciwe sposoby na zarabianie przez Internet

jak prowadzić blog

Uczciwa praca bez wychodzenia z domu? Tak, to możliwe. W tym wpisie przedstawiam 3 legalne sposoby na zarabianie przez Internet. Od Ciebie zależy, czy dzięki nim dorzucisz do domowego budżetu kilka złotych miesięcznie, czy zmienisz obecny etat na pracę online. Zapraszam do lektury!

Zdalny copywriting

zarabianie na pisaniu tekstówPisanie tekstów na zamówienie to praca dla osoby o lekkim piórze. Aby zarabiać w ten sposób, nie musisz być absolwentem polonistyki. Wystarczy, że tworzenie tekstów przychodzi Ci z łatwością, nie popełniasz rażących błędów i umiesz wyszukiwać informacje niezbędne do wypowiedzenia się na zadany temat.

Pisanie prostych artykułów nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przyda się natomiast cierpliwość i wytrwałość, ponieważ, w zależności od zlecenia, będzie trzeba napisać od jednego do kilkudziesięciu notek skupionych wokół jednego tematu. Jak to działa w praktyce?

Wiele firm poszukuje zdalnych copywriterów, czyli osób, które będą pisały dla nich różnorodne teksty. Zatrudnieni w ten sposób pracownicy nie przychodzą do biura, tylko realizują zlecenia we własnych mieszkaniach. Zadanie polega zazwyczaj na przygotowaniu określonej liczby notek na dany temat. Zleceniodawca ustala, jakich materiałów oczekuje, czyli wyznacza ich objętość, ilość, tematykę itd. Copywriter przygotowuje teksty oraz wysyła je do firmy. W zamian otrzymuje, oczywiście, ustalone wcześniej wynagrodzenie.

Teksty pisanie na zlecenie mogą być bardzo różnorodne. Zdarzają się zamówienia na dużą ilość prostych notek, oferta napisania artykułu blogowego, instrukcji obsługi lub opisów produktów w sklepie internetowym. Wiadomo, że im trudniejszy tekst, tym więcej wymaga umiejętności pisarskich od copywritera. Jeśli nie czujesz się na siłach, by pisać długie i skomplikowane artykuły, skup się na opracowywaniu prostych wpisów. Na tym też można zarobić.

Agencje reklamowe lub przedsiębiorstwa zajmujące się pozycjonowaniem często zapraszają do współpracy zdalnych copywriterów. Formuły zatrudnienia, typy zleceń i rodzaje kalkulowania wysokości wynagrodzenia mogą być rozmaite, ale najważniejsze jest, aby z daną spółką podpisać legalną umowę. Jeśli ją posiadasz, pracodawca odprowadza stosowne składki oraz jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia. Brak umowy może z kolei skutkować niemożnością wyegzekwowania zapłaty za wykonaną pracę.

Sprzedaż autorskich zdjęć

Pomysł na sprzedawanie fotografii w Internecie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli posiadasz aparat i dobre oko, możesz spróbować swoich sił w tym fachu. Jak to wygląda w praktyce?

sprzedawanie fotografiiInternetowe bazy ze zdjęciami pozwalają na ich zakup i sprzedaż. Graficy chętnie z nich korzystają, ponieważ są źródłem fotografii związanych z niemal każdą tematyką. Jeśli potrafisz robić ładne zdjęcia, spróbuj swoich sił w tej branży. Przejrzyj popularne bazy i sprawdź, jakich zdjęć w nich brakuje lub jakich jest mało. To może być Twoja nisza! Przykładowo, jeśli w danym zbiorze jest tylko kilka fotografii róż, postaraj się go rozbudować. W chwili, gdy Twoje zdjęcie zostanie kupione, otrzymasz prowizję.

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać zdjęcia w Internecie, zapoznaj się dokładnie z regulaminem danej bazy. Sprawdź, na czym polega transakcja, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie, kiedy je otrzymasz itd. Pamiętaj, by nie łamać zasad obowiązujących na danym portalu. Za niestosowanie się do nich grożą sankcje. Bądź uczciwy i tego samego oczekuj od właścicieli bazy, z którymi handlujesz.

Założenie bloga

Założenie i prowadzenie bloga to długoterminowy projekt. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zrobisz to naprawdę dobrze, to masz szansę osiągnąć duży sukces. Od czego zacząć?

jak prowadzić blog Przede wszystkim pomyśl, o czym możesz pisać dużo, często i z prawdziwym zainteresowaniem. Określ tematykę bloga, załóż go, prowadź systematycznie i nie zapominaj o promocji. Napisz na swojej tablicy na Facebooku, że zapraszasz do czytania nowych wpisów, poproś też znajomych, by udostępnili dalej Twój post.

Gdy blog stanie się dość poczytny, rozważ metody zarabiania na jego popularności. Mogą to być np. reklamy lub programy afiliacyjne. Jeśli Twój czytelnik kupi coś, korzystając z linka lub bannera na blogu, otrzymasz za to zapłatę. Nienachalne promowanie czy porównywanie usług i produktów na blogu bywa skuteczną metodą zarabiania przez Internet.

Prowadząc bloga pamiętaj, aby podpisywać z reklamodawcami stosowne umowy i porozumienia. Staraj się pracować z zaufanymi markami i w ramach znanych programów partnerskich. Ostrożność pozwoli Ci zachować wysoką jakość wpisów oraz możliwość czerpania z nich korzyści finansowych.

Czego unikać, pracując przez Internet?

uczciwa praca przez InternetZarabianie przez Internet wymaga pracy. Jeśli ktoś obiecuje Ci duże zarobki przy minimalnym wysiłku z Twojej strony, nie ufaj mu. W sieci grasuje wielu oszustów, którzy bazują na niewiedzy lub naiwności innych osób. Jak działają? Często deklarują, że zarobisz w krótkim czasie mnóstwo pieniędzy, ale najpierw musisz zapłacić za materiały szkoleniowe albo wysłać mailem skan swojego dowodu osobistego. Nigdy nie gódź się na takie propozycje! Prawdopodobnie nie odzyskasz wpłaconych pieniędzy (nie mówiąc już o tym, że nie dostaniesz też żadnych materiałów szkoleniowych), a na Twoje dane oszust może wziąć pożyczkę.

Podejmując się pracy przez Internet, pamiętaj także o jej aspekcie prawnym. Nie rób nic „na czarno”, ponieważ zleceniodawca może zatrzymać wykonany przez Ciebie projekt i nie wypłacić Ci wynagrodzenia. Zawsze dopełniaj formalności przed wykonaniem zlecenia. W ten sposób uchronisz się przed oszustwem i nie będziesz pracować za darmo.

Podsumowanie

Praca przez Internet ma wiele zalet. Nie trzeba dojeżdżać do biura, co oszczędza czas i środki. Zarobkowanie we własnym domu pozwala samodzielnie zarządzać obowiązkami i planem dnia. Warto jednak pamiętać, że praca online wymaga sporo samozaparcia. Jeśli jesteś osobą pracowitą, zmotywowaną i zdeterminowaną, to zarabianie w sieci może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz