Otwarcie własnego biznesu nie jest łatwe. Na rynku panuje ogromna konkurencja, co sprawia, że coraz trudniej znaleźć wolną niszę, by z sukcesem zacząć robić coś unikalnego. Jeśli brakuje Ci pomysłu na założenie innowacyjnej firmy, zwróć uwagę na oferty franczyzy, możliwe do realizacji w Twoim regionie.

W tym wpisie przeczytasz, czym jest franczyza, na czym polega ten koncept oraz poznasz 3 oferty franczyzowe, na które warto zwrócić uwagę.

Czym jest franczyza?

własna firmaNajprościej mówiąc, franczyza to system biznesowy, w którym franczyzodawca, czyli właściciel pomysłu, odpłatnie udostępnia go franczyzobiorcy (osobie otwierającej biznes). Nowy przedsiębiorca zobowiązuje się do przestrzegania zasad franczyzy i czerpie zyski z zarządzania danym konceptem w swoim mieście.

W ramach systemu franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy gotowy pomysł na biznes. W wielu przypadkach przedsiębiorca otrzymuje także:

• projekt wykończenia, wyposażenia i urządzenia lokalu,
• dostęp do bazy firm współpracujących z franczyzodawcą,
• możliwość składania zamówień na produkty dostępne w sieci sprzedaży,
• wsparcie marketingowe,
• szkolenia związane z oferowanym asortymentem.

Franczyzobiorca płaci franczyzodawcy pieniądze w ramach abonamentu, kupuje od niego usługi (marketingowe, szkoleniowe itp.) lub zamawia produkty, które następnie, powiększone o stosowną marżę, sprzeda w sklepie. Przy dobrym zarządzaniu, obie strony umowy franczyzowej odnotowują satysfakcjonujące zyski.

system franczyzowyIdeą franczyzy jest to, by klient rozpoznawał wszystkie lokale należące do danej sieci. W ramach systemu obiekty muszą ponadto spełniać ogólne standardy marki. Dzięki temu każda franczyzowa restauracja czy sklep są kopiami głównego konceptu marki. Oznacza to, że we wszystkich lokalach znajdują się identyczne:

• podłogi, meble, kolory ścian i dodatki, • produkty / usługi, • materiały graficzne, • stroje pracowników, • standard obsługi.

To dzięki realizacji powyższych zasad każda ze znanych restauracji typu fast food i popularne sklepy spożywcze wszędzie wyglądają tam samo. Buduje to lojalność klientów wobec marki, poprawia jej rozpoznawalność oraz pozwala czerpać zyski z biznesu.

3 warte uwagi koncepcje franczyzowe

Każdy, kto zakłada firmę, chce osiągnąć sukces. Z gotową koncepcją biznesową jest to dużo łatwiejsze. Od franczyzodawcy otrzymasz sprawdzony plan założenia i prowadzenia działalności, wsparcie oraz listę standardów do spełnienia. To już połowa sukcesu. Jego drugą część stanowi Twoja pracowitość, zaradność i smykałka do przyciągania klientów.

Wybór odpowiedniej dla Ciebie formy franczyzy także jest istotny. Poniżej znajdziesz 3 gotowe koncepcje, które warto rozważyć podczas poszukiwań pomysłu na biznes.

Dołączenie do sieci sklepów z naturalnymi kosmetykami

naturalne kosmetyki Coraz więcej osób szuka sposobu na naturalną pielęgnację urody. W cenie są zatem kosmetyki o krótkich składach, bez konserwantów, parabenów czy silikonów. W ten trend idealnie wpisują się marki, które oferują ekologiczne produkty do dbania o ciało, twarz i włosy. W następstwie rosnącej popularności eko kosmetyków przybywa sklepów, które je oferują. Część z nich umożliwia dołączenie do sieci franczyzowej i otworzenie własnego punktu pod znaną marką. Jeśli mieszkasz w większym mieście, to może być Twój pomysł na sukces.

Franczyzowy sklep spożywczy

Nie każdy musi używać naturalnych kosmetyków, ale wszyscy potrzebują jedzenia. Dołączenie do sieci franczyzowych sklepów spożywczych i odniesienie sukcesu w tej branży może być prostsze niż otworzenie punktu z kosmetykami. W katalogach internetowych znajdziesz różne franczyzy, które są związane z przemysłem spożywczym oraz sprzedażą artykułów żywnościowych. Jeśli do atrakcyjnego asortymentu i znanego szyldu dodasz miłą obsługę, sklep może cieszyć się dużym powodzeniem w całej okolicy.

Włączenie się w sieć hoteli

Otworzenie własnego hotelu pod znanym szyldem to ciekawy pomysł na franczyzę. Tak, jak w przypadku innych koncepcji, także w branży hotelarskiej będziesz korzystać z potencjału znanej marki. Popularna nazwa przyciągnie do Twojego obiektu gości, którzy będą oczekiwać konkretnego standardu noclegu i obsługi. Jeśli zapewnisz im pożądane warunki, nie będziesz narzekać na brak obłożenia pokojów.

Podsumowanie

Założenie firmy to ryzyko, ale i szansa na sukces. Jeśli chcesz zmniejszyć groźbę porażki, a jednocześnie marzysz o własnym biznesie, rozważ przystąpienie do programu franczyzowego znanej marki. W ramach systemu otrzymasz gotowy pomysł na firmę o znanej na rynku formule. Rozpoznawalność konceptu franczyzodawcy na pewno przyciągnie do Ciebie klientów. Pamiętaj jednak, że sukces zależy w dużej mierze od Twojej pracowitości i zaradności. Jeśli posiadasz te cechy, system franczyzowy może być tym, co pozwoli Ci spełnić marzenia o powodzeniu własnej działalności.

Dodaj komentarz

Close Menu